موزاییک پیاده رو | ویژگی های مهم موزاییک پیاده رو

موزاییک پیاده رو

موزاییک پیاده رو

موزاییک یکی از مصالح ساختمانی است که کاربرد بسیار فراوانی در ساخت و ساز های ساختمانی دارد .کفپوشی مناسب برای تمامی فضا ها اعمم از سر پوشیده و یا فضای باز می باشد . جنس موزاییک عموما از سیمان و بتن است . موزاییک پیاده رو در طرح و رنگ های مختلف تولید شده و میتوانیم با استفاده از آنها مسیر عبور مردم شهر را به زیباترین شکل مشخص کنیم .

موزائیک پیاده‌رو شگفتی عظیمی در صنعت شهرسازی به وجود آورد و تولید کنندگان نیز با اضافه کردن چاشنی خلاقیت توانستند که موزاییک هایی با کیفیت بالاتر و نقش های بسیار جذاب تر تولید کنند . موزاییک ها باعث شدنند که پیاده رو ها کاملا از دیگر قسمت های شهر جدا سازی شده و مشخص باشند . همچنین باعث ایجاد نظم در رفت و آمد اتوموبیل و انسان ها شد .

زیرا با موزائیک کردن پیاده رو دقیقا مسیر حرکت عابرین پیاده مشخص شده و هیچ اتوموبیلی حق تجاوز به این حریم را ندارد . فواید موزائیک پیاده‌رو باعث شد که تولید کنندگان توجه زیادی به این صنعت داشته باشند و بهترین ها را برای مصرف کنندگان تولید کنند . همیشه و در همه جا مشتری بهترین قضاوت کننده بوده است . در صنعت مصالح ساختمانی نیز این موضوع صدق می کند . با انتخاب های صحیح مصرف کننده ،تولید کنندگان بی کیفیت در مسیر زمان از گردانه تولید خارج شدند. برای مطالعه بیشتر به مقاله سنگ فرش پیاده رو مراجعه کنید.

انواع موزاییک پیاده رو
انواع موزائیک پیاده‌رو

انواع موزاییک پیاده رو

موزاییک های پیاده رو در انواع مختلف و برای مصارف متعدد تولید شده اند . درادامه چند نوع از موزاییک های پر کاربرد در پیاده رو را شرح خواهیم داد .

موزاییک پرسی بتنی

یکی از انواع پر کاربرد در موزائیک پیاده‌رو استفاده از موزاییک پرسی بتنی است . به دلیل استحکام بالا موجود در ماده بتن و همچنین جنس و قیمت به صرفه این

موزاییک در کفپوش پیاده رو بسیار استفاده می شود . میتوان به شکل های مختلف آن را چیدمان کرد و طرح های زیادی را در عین سادگی موزاییک به کفپوش القا نمود

موزاییک پرسی بتنی ، تراکم بالایی دارد و جدب آب در آن بسیار کم اتفاق می افتد . طول عمر بالایی دارد و برای استفاده به عنوان کفپوش پیاده رو مناسب است . معمولا در پیاده روهایی که ترافیک رفت و آمدی متوسطی دارند به کار می رود.

موزاییک گرانیتی

موزاییک گرانیتی در دو شکل سطح صاف و سطح مواج ساخته می شود . از دو لایه رویین و زیرین تشکیل شده که لایی زیرین از جنش بتن است و لایه رویین تشکیل شده از سنگ ریزه هایی است که شکل موزاییک را تشبیه به سنگ گرانیت کرده است . این موزاییک در زرح های مختلف تولید می‌شود و میتوان در ساخت آن از سنگ ریزه های متنوعی برای ایجاد اشکال مختلف استفاده کرد .

اکثرا برای اینکه لغزندگی معابر را کاهش دهند از نوع مواج آن استفاده می کنند . در اجرای این موزاییک ها باید دقت بسیار بالایی داشته باشید ، زیرا اگر مرغوب ترین موزاییک را تهییه کرده باشید اما زیرسازی آن اصولی نباشد ، موزاییک عمر مفید خود را نخواهد کرد . در موزاییک گرانیتی نیز زیر سازی موزاییک حائز اهمیت است .

موزاییک پیاده رو گرانیتی
موزاییک گرانیتی پیاده‌رو

موزاییک شیار دار

نوع دیگر موزاییک های پیاده رو ، موزاییک های شیار دار است . از این نوع موزاییک برای نشان دادن مسیر به روشن دلان جامعه در پیاده رو ها استفاده می شود . زیرا شیار های آن به شکلی است که زیر پای عابر احساس میشود و میتوانیم با چیدمان صحیح آنها مسیر درستی برای هدایت افرادی که توانایی دیدن را ندارند ایجاد کنیم.

موزاییک پلیمری

موزاییک پلیمری از محکم ترین نوع موزاییک هیا پیاده رو است . این موزاییک تنوع رنگی بسیار بالایی دارد و در مسیر ها پر ترافیک مورد استفاده قرار می گیرد . تنوع در ابعاد و طرخ و رنگ و همچنین داشتن تحمل وزن بسیار بالا ، این موزاییک را به بهترین نوع کفپوش پیاده رو تبدیل کرده است. این موزاییک تمام نیاز مخاطب را اععم از زیبایی ، استحکام ، ابعاد مختلف ، طول عمر ، قیمت اقتصادی و … را به صورت کلی رفع می کند .

موزائیک شیاردار پیاده‌رو
موزائیک شیاردار پیاده‌رو

نکات مهم در انتخاب موزاییک مناسب

در نگاه اول شاید زیبایی برای مخاطب مهم ترین باشد . اما قبل از زیبایی باید به نکات دیگری توجه کنیم که بسیار مهم تر از زیبایی ظاهری موزاییک پیاده رو هستند. میزان تحمل وزن از مهمترین نکاتی است که باید در رابطه با موزاییک پیاده رو توجه داشته باشید . قبل از آن شما باید مشخص کنید محل مورد نظر شما روزانه چه مقدار ترافیک دارد . زیرا هر موزاییکی مناسب با ترافیک بالا نیست و از طرفی شما باری محلی که ترافیک کمی دارد بیهوده هزینه موزاییک با استحکام بالا را پرداخت نکنید.

مورد بعدی لغزندگی پیاده رو است . موزاییک باید به گونه ای باشد که در فصل بارندگی و زمستان باعث لغزندگی نشود و عابرین به راحتی بتوانند عبور و مرور را انجام دهند. پس قطعا باید موزاییکی را انتخاب کنید که باعث ایجاد لغزندگی نشود .موزاییک پلیمری بهترین انتخاب در این زمینه است . مورد بعدی در انتخاب موزاییک مرغوب عدم جذب آب و رطوبت است .

هرچه قدر جذب آب در موزاییک کمتر باشد ، انجماد و سرما کمتر موجب از بین رفتن آن خواهد شد . پس برای داشتن موزاییک با عمر بالا حتما باید از میزان جذب آب در آن اطلاع داشته باشید. این موراد از مهمترین مشخصه های موزاییک پیاده رو هستند که باید در زمان انتخاب به آنها دقت کنید . بعد از بررسی این موارد میتوانید رنگ و طرح آن را طبق سلیقه خود مشخص کنید .

زیرسازی نامناسب موزائیک
زیرسازی نامناسب و وجود ریشه درخت علت تخریب موزاییک

قیمت انواع موزاییک پیاده رو

قیمت هر کالا بستگی به موارد زیادی دارد. مواردی که بر قیمت موزاییک پیاده رو تاثیر گذار است اعم از کیفیت مواد اولیه ، نوع ساخت و شرکت سازنده ، ابعاد ،رنگ و… می باشد. استحکام و دوام موجود در موزاییک پیاده رو نیز در قیمت ان تاثیر گذار است. قیمت هر موزاییکمیتواند نسبت به انتخابات مشتری قابل تغییر باشد.

طرح موزاییک و این که چه موادی در مواد اولیه آن استفاده شده به طوذر مستقیم بر قیمت آن تاثیر دارد. همچنین نوع ساختو روش تولید آن در قیمت نهایی و پایانی تاثیر به سزایی دارد. حتما در زمان خرید توجه داشته باشید که اولویت همیشه کیفیت است. زیرا کفپوش ها پس از نصب مدت بسیارزیادی را در شرایط نا مساعد سیپرسی میکنند.

کیفیت ان باید به گونه ای باشد که در برابر اتفاقات و شرای طجوی مختلف دوام کافی را داشته باشد و پس از گذشت مدت بسیار کم سریعا کارایی خود را از دست ندهد. برای داشتن چنین موزاییک مقاومی شما باید تمام ویژگی های موزایکرا بررسی کرده و از مرغوبیت مواد اولیهه ان اطمینان حاصل کنید.


لیست انواع موزاییک از تولیدکنندگان سراسر کشور، اینجا کلیک کنید


مشخصات مهم موزاییک پیاده رو

برای خرید یک موزاییک عالی برای پیاده رو شما باید تمام مشخصات آن را مورد بررسی قرار دهید . مشخصات فنی یک موزاییک شامل بررسی مواد اولیه ، نوع ساخت ،جنس مواد به کار برده شده و … می باشد . علاوه بر این مشخصات ظاهری نیز باید دقیقا بررسی شود تا مبادا پس از نصب متوجه خطا و اشکالی در خرید خود شوید. زیرا جبران خطا در مراحل بعدی بسیار دشوار تر است.

پر کاربرد ترین محصول برای کفپوش ، موزاییک ها هستند . موزاییک ها به روش های مختلفی مثل پرس تر یا خشک، میز ویبره و… تولید می شوند . برای انتخاب صحیح موزاییک پیاده رو شما باید اول نوع کاربری خود را مشخص کنید. ابتدا باید نیاز سنجی دقیقی را انجام دهید و سپس طبق نیازتان مشخصات موزاییک را بررسی کنید .

موزاییک امروزه به محبوب ترین مصالح برای کفپوش تبدیل شده و این به دلیل تنوع در طرح و رنگ ،استقامت و پایداری، قابل دسترس بودن، اجرای آسان و سریع ، جذب آب پایین و دیگر مزیت هایی است که این محصول با خود به همراه دارد. استفاده از این محصول به عنوان موزاییک پیاده رو میتواند انتخاب عالی باشد.

کفپوش بتنی پیاده رو

نکات مهم در موزاییک کاری پیاده رو

نکات بسیار زیادی را در انجام موزاییک کاری پیاده رو باید رعایت کنید . اولین نکته توجه به کاربری محل مورد نظر است، میزان تردد و نوع عبور و مرور از محل باید مشخص باشد. موزاییک که در اطراف یک مرکز خرید به کار میرود با موزاییک که در حیاط یک منزل مسکونی به کار برده می شود از لحاظ مشخصات فنی متفاوت خواهد بود.

برای انتخاب بهترین و مناسب ترین موزاییک باید فشار مقاومتی ومقاومت کششی ،مقاومت دمایی ،قابلیت خود پاک شوندگی ،چسبندگی به مصالح ، نفوذ آب و میزان سایش موزاییک به صورت دقیق بررسی شود . ابعاد و ضخامت موزاییک نیز نکته بسیار مهمی است .هر چه قدر ابعاد موزاییک کوچکتر باشند نصب آن سخت تر خواهد بود اما نتیجه آن بسیار زیبا و دوام آن بیشتر خواهد بود.

موزاییک پیاده رو باید به شکلی باشد که شست و شوی آن نیز راحت باشد. در محل هایی که رفت و آمد بسیار زیادی وجود دارد این نکته بسیار مهمتر جلوه می کند. طرح هایی که فرو رفتگی و برجستگی هایی بر سطح خود دارند در حین شست و شو ممکن است مشکلاتی را ایجاد کنند.

موزاییک پیاده رو نابینایان

یکی از وظایف شهرداری، ایجاد فضایی مناسب برای معلولین است. استفاده از کفپوش های پیاده رو برای نشان دادن مسیر برای روشن دلان جامعه نیز از زیر وظایف شهرداری محسوب می شود. رنگ زرد به کفپوش نابینایان اختصاص یافته است.

موزاییک نابینایان عموما با شیارها و سطحی غیر مسطح تولید می‌شود. در زمان اجرا کفپوش پیاده‌رو این موزاییک ها در امتداد هم قرار گرفته و مسیر مشخصی را برای نابینایان ایجاد می‌کنند. معمولا موزاییک های نابینایان به دو شکل شیاردار و دکمه ای تولید می‌شوند. در نوع دکمه ای دایره های برجسته ای بر سطح موزاییک قرار دارد که با برخورد عصای نابینا به آن‌ها، فرد می‌تواند مسیر درست را انتخاب کند.

محل جای‌گیری موزاییک نابینایان معمولا وسط پیاده‌رو است. از این کفپوش ها در قسمت های مختلف مثل مترو‌ها مراکز خرید بزرگ، ایستگاه های قطار، فرودگاه ها و … استفاده می‌شود. در واقع با استفاده از این موزاییک ها خط ویژه نابینایان ساخته خواهد شد و این عزیزان می‌توانند به راحتی در بین عموم حرکت کنند و به مقصد برسند.

موزاییک مخصوص نابینایان
موزاییک مخصوص نابینایان

موزاییک پیاده رو رنگی

پیاده رو ها نقش مهمی در زیبا سازی شهر دارند. طراحان فضاهای شهری برای این که بتوانند فضای خیابان های شهر را از شکل بی روح و خسته کننده به فضایی زیبا تر تبدیل کنند از موزاییک های رنگی برای پیاده رو استفاده می کنند.

تقاضا همیشه روشن کننده موتور تولید بوده و هست. با طراحی های رنگی و طرح هایی که نیاز به ایجاد موزاییک‌ها به رنگ های مختلف داشت، تولید کنندگان نیز شروع به تولید موزاییک های رنگی کردند. امروزه نه تنها موزاییک ها با رنگ مختلف، بلکه با طرح و ابعاد متفاوت نیز در بازار موجود است.


برای مشاهده کلیک کنید: قیمت موزاییک ارزان


کفپوش سیمانی پیاده رو

معمولا در اکثر خیابان ها از کفپوش سیمانی استفاده شده است. زیرا این نوع کفپوش در دسترس‌ترین نوع برای کفپوش پیاده رو است. همچنین اجرای آن بسیار ساده و راحت است و با سرعت نسبتا خوبی اجرا می شود.

رنگ بندی مختلف هم در کفپوش سیمانی پیاده رو وجود دارد که مصرف کننده می‌تواند با توجه به نیاز و نوع کاربری خود انتخاب نماید. نکته بعدی این که ابعاد گسترده ای در بین کفپوش های سیمانی وجود دارد و معمولا از 15*10 قالب بندی شده و تا 40*40 در بازار موجود می‌باشد.

تنوع در اشکال هم یکی از مزیت های کفپوش بتنی سیمانی است. این کفپوش به شکل های مربع، مستطیل و انواع شکل های هندسی قابل تولید است. با استفاده از کفپوش سیمانی برای پیاده رو شما می‌توانید طرح های بسیار زیادی را خلق و پیاده سازی کنید.

سخن آخر

پیاده رو ها بخش عظیمی از شهر و محل زندگی ما را تشکیل داده اند . برای داشتن مسیر بهتر برای تردد استفاده از مصالح ساختمانی در جهت هموار سازی محل عبور امری ضروری است . اینک با پیشرفت علم و ساخت مصالح صنعتی ، موزاییک به عنوان کفپوش مناسب برای پیاده رو استفاده می شود . موزاییک ها بهترین انتخاب برای کفپوش پیاده رو هستند .

زیرا اجرای آنها بسیار آسان و سریع صورت میگیرد . هزینه بازسازی آن اندک است و زیبایی خاص وویژه ای را نیز به فضای شهری می بخشند . در اکثر شهر های بزرگ در تمام کشور هاس از موزاییک به عنوان کفپوش پیاده رو استفاده می کنند.

مقالات پیشنهادی :

بررسی روش های تولید موزاییک

قیمت موزاییک حیاط 

کاربرد موزاییک گرانیتی – قیمت موزاییک گرانیتی

قیمت موزاییک واش بتن – مزایا و معایب موزاییک واش بتن

این نوشته در بلاگ ارسال شده است. این لینک مستقیم به این نوشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *