سنگ مصنوعی نما – انواع سنگ مصنوعی نما – مزایا و معایب + ویژگی ها + قیمت

سنگ مصنوعی

در اینستاگرام مارا دنبال کنید.

سنگ صنعتی نما: امروزه با توجه به آنکه برای هر چیز طبیعی نمونه مصنوعی آن هم تولید شده این موضوع شامل سنگ ها هم نیز بوده و نمونه  سنگ مصنوعی نما تولید شده که در نمای ساختمان به کار می رود. سنگ های مصنوعی توجه بسیاری را به خود جلب کرده و در مقایسه با سنگ های طبیعی خواهان بیشتری دارد و رقابت بسیاری در بازار با سنگ های طبیعی دارد. سنگ مصنوعی نما دست ساز و مصنوعی نیستند  و از عناصر طبیعی همچون خرده سنگ های طبیعی، مواد پلیمری، سیمان و چسب های رزین ساخته شده است ایده ساخت سنگ های مصنوعی بسیار ایده خوبی بوده زیرا از خرده سنگ های طبیعی ساخته می شود که پیش از آن بلااستفاده مانده بودند.

سنگ مصنوعی نما

سنگ مصنوعی نما از لحاظ ظاهری هیچ تفاوتی با سنگ های طبیعی ندارند این سنگ ها ساخت دست انسان می باشد که در زمان ساخت تمام شرایط استفاده از سنگ و سلیقه شخصی انسان ها در نظر گرفته شده است. سنگ مصنوعی در مقایسه با سنگ های طبیعی سبکتر بود و نصب آسانی دارد و همچنین دارای قیمت  مناسب است. این سنگ ها استحکام  بالایی دارند و عدم جذب آب و تنوع در رنگ ها باعث شده در بازار جایگاه ویژه ای داشته باشند. از سنگ های مصنوعی علاوه بر نمای ساختمان در نمای داخلی، کفپوش ها، سنگ فرش و … استفاده می شود.

سنگ آنتیک مصنوعی
سنگ مصنوعی آنتیک

مزایای سنگ های صنعتی نما

مقاومت و دوام بسیار بالا: مقاومت خمشی این سنگ ها عددی بین 5 تا 11 مگا پاسکال می باشد که در مقایسه با عدد استاندارد مقاومت خمشی که عدد 755 تا 6.5 پاسکال است از مقاومت بسیار بالایی برخوردار است  و سنگ مصنوعی نما عمر بسیار زیادی دارند.

مقاومت فوق العاده در یخبندان

بسیاری از سنگ ها  در زمستان در اثر یخبندان تخریب می شوند  زیرا سنگ ها  با جذب بسیاری آب که موجب می شود حجم سنگ ها افزایش پیدا کند و در نتیجه این افزایش حجم و یخ زدگی سنگ ها موجب تخریب آن ها می شود. سنگ های مصنوعی با جذب آب به میزان سه درصد که عدد ناچیزی است و عدم جذب بالایی دارد مقاومت بسیار بالایی در برابر جذب آب و یخ زدگی دارند.

سنگ مصنوعی گرانیت پله
سنگ مصنوعی گرانیت پله

مقاومت در برابر اشعه UV خورشید

رنگی که در سنگ مصنوعی نما وجود دارد حالت پوششی نمی باشد بلکه به صورت پیگمنتهای معدنی وجود دارد و این امر باعث شده مقاومت بسیار بالایی در مقابل نور خورشید داشته باشد.

تنوع طرح و ابعاد

سنگ های صنعتی  را می توان در هر ضخامت و ابعادی تولید کرد و همچنین این سنگ ها را میتوان در نقش و طرحهای گوناگون تولید کرد که متناسب با سلیقه هر شخص باشد.

تنوع در رنگ

طراحان  و معماران همیشه نیاز زیادی به تنوع رنگ در متریال ها داشتند که سنگ های مصنوعی با توجه به اینکه  بدون هیچ گونه محدودیتی در رنگ های مختلف تولید می شود می تواند به نیاز طراحان پاسخ دهد با توجه به این که رنگ این محصول کاملا عمق و مقاومت بالایی دارد.

سنگ نما

مجهز به اسکوپ  فلزی

مشکلی که در  سنگ های طبیعی  بسیار شایع بود خطر سقوط این سنگ ها بوده است که برای کاهش خطر سقوط باید هزینه هایی زیادی را صرف کرد ولی سنگ های مصنوعی و صنعتی با توجه که به اسکوپ فلزی مجهز است و این اسکوپ در عمق سنگ فرو رفته است می توان هنگام نصب با بستن سیم امنیت آن را بالا برد و خطر سقوط آن را کاهش داد.

چسبندگی به ملات

سنگ های صنعتی و مصنوعی  سطح پشت آن ها دارای تخلخل و ناصافی هایی است که باعث می شود ملات بیشتر خاصیت چسبندگی پیدا کند و نسبت به سنگ های طبیعی چسبندگی بیشتری دارد.

سنگ مصنوعی در نمای داخلی
سنگ مصنوعی در نمای داخلی

انواع سنگ مصنوعی نما

سنگ مصنوعی سمنت پلاست:

این نوع سنگ از بتن، خاک و مواد افزودنی  ساخته می شود که در بازار به اسم سمنت پلاست معروف است. این نوع سنگ کاربردهای متنوعی دارد و در نمای ساختمان، سنگ پله ، موزاییک و همچنین در کفپوش ها استفاده می شود.

 سنگ مصنوعی تراورتن:

این نوع سنگ از گروه سنگ های آهکی است که به عنوان سنگ هایی تزیینی مورد استفاده قرار می گیرد. سنگ مصنوعی تراورتن از رسوب های چشمه آب گرم به وجود می آیند، هر چقدر رنگ این نوع سنگ روشن تر باشد بیانگر آن است که مواد محلول در آب کمتری دارد. کیفیت این نوع سنگ وابسته به میزان دمای هوا و ارتفاعات منطقه است، سنگ تراورتن  به صورت نواری شکل است و  دارای بافت متخلخل می باشد. سنگ تراورتن در مقایسه با سنگ مرمر مقاومت فشاری بیشتری دارد و نسبت به سنگ گرانیت مقاومت فشاری کمتری دارد، این نوع سنگ مقاومت بسیار خوبی در برابر شرایط جوی آب و هوا دارد.

نمای سنگ مصنوعی تراورتن
نمای سنگ مصنوعی تراورتن

سنگ مصنوعی ترکیبی مرمر و گرانیت:

این نوع سنگ ها از ترکیب سنگ طبیعی مرمر، سنگ طبیعی گرانیت، رزین پلیمری و نانو تشکیل شده است. این نوع سنگ ها از نظر شکل ظاهری کاملا شبیه سنگ طبیعی مرمر و گرانیت است. این نوع سنگ را در سنگ اوپن، سنگ ظرفشویی، سنگ روی کابینت و سرویس بهداشتی استفاده می کنند.

سنگ مصنوعی گرانیت
سنگ مصنوعی گرانیت
سنگ مصنوعی مرمریت
سنگ مصنوعی مرمریت

سنگ مصنوعی کورین:

ماده کورین یک ماده مصنوعی مهندسی شده می باشد، سنگ مصنوعی کورین از ترکیب مواد پلیمر اکریلیک، مواد معدنی و رنگدانه تولید می شود. میزان ترکیب مواد برای ساخت این نوع سنگ به صورت مختلفی می باشد، سنگ کورین دارای رنگ بندی متنوعی می باشد و می توان آن را روی کابینت، سرویس بهداشتی و انواع دیوارپوش ها و… استفاده کرد. سنگ های مشابه زیادی مانند سنگ مصنوعی کورین در بازار وجود دارد که از لحاظ ساخت و ترکیبات سنگ ها با هم متفاوت است.

سنگ مصنوعی کورین
سنگ مصنوعی کورین

سنگ مصنوعی onyx :

این نوع سنگ جهت تولید سنگ مرمریت  که قابلیت تولید دیوار پوش و پارتیشن داشته باشند به کار می رود. برای تولید این نوع سنگ لازم است از تکنولوژی تلفیقی استفاده کرد که در آن کورین و سنگ مصنوعی مرمر را باهم ترکیب می کنند. سنگ مصنوعی اونیکس در کفپوش ها ، سنگ زیر سینک روشویی و .. به کار می رود.

سنگ مصنوعی onyx
سنگ مصنوعی onyx

سنگ مصنوعی کوارتز:

برای تولید این سنگ باید کوارتز با دانه بندی های مختلف، رنگ، رزین، مواد پلیمری و مواد شیمیایی را باهم ترکیب کنیم . این نوع سنگ ها مقاومت خمشی و فشاری بالایی دارند و همچنین در مقابل آب جذب بسیار پایینی دارند و قابلیت ضد خش بودن نیز از ویژگی های این سنگ ها می باشد. از سنگ های مصنوعی کوارتز در سینک ظرفشویی به صورت مات، کفپوش داخل ساختمان، سنگ کف آسانسور و ….  استفاده می شود.سنگهای مشابه سنگ مصنوعی کوارتز در بازار وجود دارد که ظاهرا شبیه این سنگ می باشد و قیمت کمتری در بازار دارد.

سنگ مصنوعی کوارتز
سنگ مصنوعی کوارتز

 سنگ مصنوعی یکپارچه صنعتی-پلیمری:

این نوع سنگ ها بر اساس استفاده از بتن های سیمانی تولید می شوند که یکی از مواد مهم تشکیل دهنده این نوع سنگ ها ماسه است که به صورت ذرات ریز پرکننده در آن به کار رفته است. ترکیبات پلیمری و شیمیایی که در این نوع سنگ ها وجود دارد باعث چسبندگی بین تمامی اجزاء این سنگ شده اند. رنگ مورد نظر در این نوع سنگ ها از رنگ دانه های اکسید آهن می باشد که در برابر اشعه ماوراء بنفش و محیط های قلیایی مقاوم می باشد. سنگ مصنوعی نما در ظاهر کاملا شبیه سنگ های طبیعی می باشند .

سنگ مصنوعی کورین - نمای داخلی
سنگ مصنوعی کورین – نمای داخلی

مزایای سنگ دکوراتیو مصنوعی

سنگ مصنوعی دکوراتیو ساخته شده از نوعی مصالح نوین است که تمام عیوب سنگ های طبیعی در آن رفع شده است و ویژگی مثبت سنگ های طبیعی در این نوع سنگ ها تقویت شده است . مزایای سنگ دکوراتیو مصنوعی عبارتند از:

  1.  مقاومت بالای آن در برابر فشار، دما، سایش، مواد اسیدی
  2.   قیمت ارزان نسبت به سنگ های طبیعی
  3.   استحکام و پایداری بالای این سنگ ها
  4.   قابلیت آسان شستشو و تمیز کردن
  5.  تنوع زیاد این نوع سنگ ها در طرح و رنگ
  6.   نصب آسان برای اشخاص مبتدی
  7.   وزن سبک نسبت به سنگ های طبیعی
نمای ویلا با سنگ مصنوعی
نمای ینگ دکوراتیو

قیمت سنگ مصنوعی نما

برای خرید سنگ های مصنوعی پیش از خرید باید نسبت به نوع سنگی که نیاز دارید تحقیق زیادی داشته باشید. سنگ های مصنوعی مانند سنگ های طبیعی تنوع بالایی دارند و این تنوع موجب می شود قیمت های متفاوتی داشته باشند این سنگ ها نسبت به سنگ های طبیعی قیمت بسیار پایین تری دارد و مقرون به صرفه می باشد. شما می توانید با توجه به نیازی که دارید پس از تحقیق این سنگ ها را با قیمت مناسب در بازار پیدا کنید.

بازه قیمت سنگ مصنوعی در ازای هر متر مربع 135.000 تومان تا 480.000 تومان می باشد. توجه کنید که این قیمت سنگ مصنوعی به عوامل زیادی بستگی دارد که در ادامه به بررسی دقیق این موضوعات میپردازیم.

رنگ خاص سنگ مصنوعی انیکس
رنگ خاص سنگ مصنوعی انیکس

تراکم

سنگ های مصنوعی نما در تراکم های مختلف تولید می‌شوند. قطعا هرچه میزان تراکم ها بیشتر باشد ، سنگ  وزن بیشتری نیز خواهد داشت .سنگ های مصنوعی با تراکم بالاتر از نظر قیمت از سنگ های مصنوعی کم تراکم گران تر است. اما به این دلیل که از طول عمر بالاتری برخودار هستند، گزینه مناسب تری خواهند بود.

میزان تخلخل

منظور از تخلخل همان وجود خلاء و حباب هایی است که در درون بافت سنگ وجود دارد. سنگ مصنوعی به روش پرسی و ویبره ای تولید میشوند. در روش اول (پرسی) انتظار نمیرود که تمام خلا های موجود در بافت سنگ از بین بروند زیرا سنگ در فشار و حرارتی بسیار بالا تولید میشود .اما در روش دوم (ویبره ای) تمام خلا ها از بین میروند.

طرح مختلف سنگ مصنوعی مرمریت
طرح مختلف سنگ مصنوعی مرمریت

ضخامت سنگ

یکی از موارد تاثیر گذار بر قیمت سنگ مصنوعی نما، ضخامت ان است . به هر اندازه که ضخامت سنگ مصنوعی بیشتر باشد، قیمت آن نیز افزایش خواهد داشت. عموما برای نمای خارجی ساختمان از سنگ های مصنوعی با ضخامت بیشتر استفاده میشود.

ابعاد سنگ

ابعاد و اندازه سنگ مصنوعی ، پارامتری بسیار متغییر است . زیرا میتوان با ساخت قالب جدید ابعاد جدیدی از این سنگ را تولید کرد. با توجه به نیاز ساختمان میتوان اندازه ابعاد سنگ مصنوعی را افزایش یا کاهش داد. توجه کنید که ابعاد یک تایل مصنوعی تاثیر مستقیم بر قیمت آن خواهد داشت.

معایب سنگ مصنوعی

معایب سنگ های مصنوعی بسیار کم است اما مهمترین معایب آن می توان به داشتن ظاهر تصنعی آن اشاره کرد که این ظاهر شاید مورد پسند تعدادی از مشتریان نباشد و خواستار ظاهری طبیعی باشند.

 مقالات پیشنهادی :

سنگ آنتیک چیست ؟ 

قیمت موزاییک صنعتی 

انواع سنگ مناسب برای پیاده رو 

این نوشته در بلاگ ارسال شده است. این لینک مستقیم به این نوشته است.

2 دیدگاه برای “سنگ مصنوعی نما – انواع سنگ مصنوعی نما – مزایا و معایب + ویژگی ها + قیمت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *