نیمکت بتنی – نیمکت سنگی – مزایا و معایب – قیمت

نیمکت بتنی - نیمکت سنگی

در اینستاگرام با ما همراه باشید

مبلمان شهری – نیمکت سنگی

نیمکت بتنی یکی از انواع پر طرفدار در مبلمان شهری است. حتما برای شما هم اتفاق افتاده که در هنگام پیاده روی خسته شده و بر نیمکت های پارک نشسته تا کمی از خستگی شما کاسته شود. نیمکت ها از اساسی ترین اجزا در سطح شهر هستند.

نیمکت ها در تمامی فضاهای عمومی مثل : پارک ها، ایستگاه متر و اتوبوس، پیاده‌رو‌ها، ورودی یا نزدیک مراکز خرید و … کاربرد دارند. نیمکت های بتنی در انواع جنس ها تولید می‌شوند. در بین این انواع مختلف نیمکت، نیمکت های  بتنی محبوبیت بیشتری را به خود جلب کرده است.

معمولا نیمکت های تولیدی از جنس بتن، مسلح به الیاف فلز ساخته میشوند. شبکه فلزی به کار گرفته شده در نیمکت های بتنی باعث افزایش استحکام و طول عمر آن می شود. علت دیگر استفاده از میلگرد در این نیمکت ها، جلوگیری از وارد شدن نیروی کششی به بتن است. نیروی کششی در نیمکت باعث ترک خوردن و شکستن بتن می‌شود و با وجود میلگرد این فشار مهار می شود.

نیمکت بتنی پارک
نیمکت بتنی پارک

مزایای نیمکت های بتنی

  • امنیت بالا، به دلیل وزن بالا امکان جابه‌جایی و سرقت دراین نیمکت ها بسیار پایین است.
  • نصب و اجراساده، معمولا احتیاج به نصب ندارند.
  • استحکام بالا، نیمکت های بتنی دربرابر ضربات به نسبت دیگر نیمکت ها مقاوم تر هستند.
  • مقاومت بالا،دربرابر شرایط آب هوایی مقاوم هستند.
  • به راحتی قابل ترمیم هستند.
  • نگهداری آسان، نیمکت بتنی قابل شستشو بوده و هزینه نگهداری پایین تری نسبت به دیگر نیمکت ها دارند.
نیمکت بتنی طرح چوب
نیمکت بتنی طرح چوب

نیمکت های سنگی پارک

نیمکت های بتنی در طرح های بسیار متنوعی تولید شده و به مشتریان عرضه می‌شوند. تولیدکنندگان با ساخت قالب های جدیدی و طراحی های خاص در راستای رضایت بیشتر مشتریان تلاش میکنند. طراحی نیمکت باید به گونه ای باشد که علاوه بر زیبایی، راحتی نشستن مصرف کننده را خدشه دار نکند.

برخی از نیمکت ها داری تایل پشتی هستند که افراد میتوانند به آن تکیه داده و راحت تر بنشینند. رنگ آمیزی های مختلف نیز میتواند که علاوه بر زیبایی بخشی به محیط، از دیدگاه روانشانسی باعث آرامش و رفع خستگی برای افراد و عابرین شود. نیمکت های پارک نقش موثری در رفع خستگی مردم در پارک را ایفا میکنند.

نیمکت های بتنی میتوانند در رنگ های ساده (رنگ خود بتن) تولید شوند. عموما این رنگ چرک نمیگیرد و برای استفاده در مکان های شلوغ و پر رفت و آمد مثل کنار اتوبان ها مناسب است. برای استفاده نیمکت در پارک، عموما از رنگ های شاد استفاده می شود. با این عمل هم در زیبا سازی شهر و هم در شادی بخشی به عموم مردم کمک میکند.

نیمکت بتنی و انواع آن

با توجه به این که انسان ها همواره در حال تغییر است، نیاز های متغییری نیز در بازه های زمانی خواهد داشت. فرهنگ ها و اداب و رسوم نیز در این تغییرات نقش مهمی دارند. تولید کنندگان مبلمان شهری و نیمکت نیز با توجه به این تغییرات شکل و جنس تولیدات خود را تغییر داده و با استفاده از خلاقییت تولیدات جدید و کاربردی تری را جایگزین می‌کنند.

نیمکت ها در انواع فلزی، چوبی سنگی و بتنی تولید شده اند . اما تا به امروز ماناترین و با دوام ترین نیمکت برای استفاده در مراکز و مناطق عمومی نیمکت های بتنی بوده است.هر کدام از انواع دیگر نیمکت ها به دلالیلی بعد از مدتی استفاده تخریب شده و دیگر قالب استفاده نبوده اند. نیمکت فلزی در برقراری ارتباط با سرما و رطوبت دچار زنگ زدگی و خوردگی میشود. نیمکت چوبی نیز پس از چندین بار برخورد با باران دچار پوسیدگی خواهد شد.

نیمکت بتنی پرکاربرد ترین مبلمان شهری در سراسر دنیاست. مقاومت بتن در برابر جذب آب یکی از دلایل مهم برای استفاده این جنس نیمکت در فضای باز شده است. بتن مقاومت بلایی دارد و به سادگی شکسته یا ترک خورده نمی‌شود و با انجام عملیات های مقاوم سازی نیز این استحکام افزوده خواهد شد.

نیمکت بتنی به هیچ عنوان پوسیدگی ندارد و به کارگیری آن برای مناطق شلوغ یکی از بهترین انتخاب ها است. بتن را میتوان قالب سازی کرد و به اشکال مختلف تولید نمود. مثلا نیمکت های مستطیل یا نیمکت های بیضی شکل و حتی میز های شطرنج که به شکل های دایره ای و مربع، همراه با 4 صندلی تولید می شوند.

نیمکت های بتنی را میتوان به شکل های طرح چوب و با حلال دار نیز تولید نمود. درواقع در شکل دادن به نیمکت هیچ راه بنبستی نیست به جز مواردی که برای مصرف کننده باعث دردسر و اذیت شود. . نیمکت های بتنی قوس دار، نیمکت سنگی کلاسیک، نیمکت ساده بتنی، نیمکت های بتنی پارکی کلاسیک، نیمکت شهری و پارکی، نیمکت سیمانی و … از مدل های گوناگون نیمکت های بتنی می باشند.

نیمکت بتنی با طراحی خاص
نیمکت سنگی با طراحی خاص

نیمکت پارکی

از مهم‌ترین اجزا در سطح پارک‌های شهری، داشتن نیمکت برای استراحت عابریم است. با داشتن چند نیمکت پارکی در فضای سبز، باعث ایجاد راحتی برای شهروندان خواهد شد. تولید نیمکت‌های پارکی امروزه بسیار متنوع و گسترده شده است.

باکمی خلاقیت و پیشرفت در صنعت تولیدات بتنی، امروزه شاهد طرح‌های بسیار خاص از نیمکت‌های بتنی هستیم.

مبلمان شهر - طرح کتاب
مبلمان شهر – طرح کتاب
نیمکت بتنی خاص
نیمکت بتنی خاص
مبلمان پارک
مبلمان پارک – طراحی خلاقانه

انواع جنس نیمکت‌های پارکی

  • نیمکت فلزی :

یکی از متداول‌ترین متر یال‌ها برای تولید مبلمان شهری ، استفاده از فلزات است. از آنجایی‌که فلز در طولانی‌ مدت دچار زنگ‌زدگی می‌شود، جنس فلز استفاده‌شده در نیمکت نباید این خاصیت را داشته باشد. یا تا حد امکان با استفاده از ترکیباتی مثل ضدزنگ جلو این اتفاق گرفته شود.نیمکت‌های فلزی همچنین باید استحکام بالایی داشته باشند تا با ضربه‌های احتمالی ساختار خود را از دست ندهند. رنگ نیمکت‌های فلزی را می‌توان با توجه به هر سلیقه و متناسب با محیط تغییر داد.

مبلمان فلزی پارک
مبلمان فلزی پارک
نیمکت فلزی - طرح چوب
نیمکت فلزی – طرح چوب
  • نیمکت سیمانی :

سیمان و بتن بهترین متر یال برای مناطق بارانی و مرطوب است. در اکثر شهرهای شمالی و شرجی از این نوع نیمکت برای فضای سبز شهری استفاده‌شده است. همچنین وزن بالای نیمکت باعث جلوگیری از سرقت این مبلمان خواهد شد. با استفاده از انواع قالب‌های تولیدی، طرح‌های متنوع زیادی از نیمکت‌های بتنی تولیدشده است.

مبلمان سیمانی - رنگ امیزی شده
مبلمان سیمانی – رنگ امیزی شده
  • نیمکت پارکی چدن :

با توجه به قیمت بالایی چدن ، اولین نکته‌ای که در مبلمان شهری چدنی به چشم می‌خورد قیمت بالای این محصول است. وزن بالا و استحکام عالی از مزیت‌های این نیمکت است، البته می‌توان در ویلاها و باغ‌های شخصی از این نوع نیمکت استفاده کرد.

نیمکت سنگی : از زمان قدیم انسان‌ها از سنگ برای نشستن استفاده می‌کردند، رفته‌رفته با تراشیدن و فرم دهی به سنگ ، از این متر یال اشیا زیادی ساخته شد. نیمکت‌های سنگی نیز با استفاده از دستگاه‌های سنگ‌تراشی تولید می‌شوند. رنگ و طرح‌های متنوع سنگ طبیعی باعث می‌شود که این نیمکت زیبایی خاصی را به همراه داشته باشد.

  • نیمکت چوبی :

چوب ، یکی از قدیمی‌ترین متر یال‌هایی که انسان از بدو خلقت استفاده می‌کند. امروزه با تراشیدن چوب‌ها، می‌توان اشیائی ساخت که معرکه است. ساختن نیمکت و صندلی‌های چوبی یکی از هزاران کاربرد این متر یال ارزشمند است . احتمالاً شما هم به یاد نیمکت‌های چوبی دوران مدرسه افتادید.! استفاده از صندلی‌های چوبی در معابر شهری و پارک‌ها ، باعث زیبنده شدن محیط می‌شود.

نیمکت چوبی - طرح اسیاب
نیمکت چوبی – طرح اسیاب
نیمکت چوبی ساده
نیمکت چوبی ساده
مبلمان چوبی
مبلمان چوبی

مقالات پیشنهادی :

کفپوش بتنی داخلی

کفپوش بتنی چیست ؟

قیمت کفپوش بتنی؟

 

این نوشته در بلاگ ارسال شده است. این لینک مستقیم به این نوشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *