سنگ فرش پیاده رو | انواع سنگ مناسب پیاده رو

سنگ فرش پیاده رو

اهمیت انتخاب سنگ فرش

برای انتخاب بهترین سنگ فرش پیاده رو باید به نکاتی توجه داشت و با پرسیدن چند سؤال می‌توان به تصویری روشن از انتخاب درست دست پیدا کنید. سوا لاتی مانند:

 • تعداد افرادی که در روز از آن محل عبور می‌کنند، درواقع میزان دقیق ترافیک روزانه چقدر است؟
 • وسایل نقلیه عبور و مرور از محل موردنظر کدام است؟ (دوچرخه، موتورسیکلت، خودرو شخصی)
 • محل موردنظر کاربرد مسکونی یا اداری دارد؟(ازنظر زیبایی و نرخ ترافیک روزانه)
 • محل موردنظر به چه نقاطی متصل می‌شود؟ آیا نزدیک به مجتمع تجاری است یا پارک و تفریحگاه؟
 • شرایط جوی و آب و هوایی منطقه چگونه است؟
سنگ فرش پیاده رو
انواع سنگ فرش پیاده رو

پیاده‌ روها بر طبق کاربردی که دارند به دو نوع پیاده‌رو فرعی واصلی تقسیم می‌شوند. پیاده‌روهای فرعی به دلیل اینکه تحمل کافی را برای ‌ترافیک عبوری روزمره داشته باشند به سنگ فرش مرغوب نیازمندند. هرچند پیاده‌روهای فرعی به‌اندازه‌ پیاده‌روهای اصلی پرترافیک نیستند، اما در طراحی و اجرای آن‌ها باید دقت کافی داشته باشید. نکته مهم این است که انتخاب یک سنگ فرش زیبا و با استحکام برای افزایش جلوه خانه‌ها بسیار مهم است.

پیاده‌ روهای اصلی به متریالی نیاز دارند که‌ تعمیر و نگهداری آسان‌تری بخواهند و بدون محدود کردن دسترسی برای مدت ‌طولانی به‌آسانی جایگزین شوند، زیرا پیاده‌روی اصلی ممکن است به یک محل پر رفت‌وآمد، مرکز خرید یا محل عمومی اختصاص داده شود.

پس حتماً مدنظر داشته باشید که قبل از انتخاب جنس سنگ فرش پیاده‌ رو، کاربری آن را مشخص کنید تا در اجرا آن به مشکلات و چالش‌ها دچار نشوید؛ زیرا با تعاریفی که گفته شد، تفاوت‌هایی میان پیاده‌روهای اصلی و فرعی وجود دارد. با درک این تفاوت‌ها شما می‌توانید بهترین انتخاب را داشته باشید.

سنگ فرش پیاده‌ رو علاوه بر دوام و استحکام کافی باید باعث زیبایی بخشی به جلوه شهر باشد؛ بنابراین باید توجه کافی به رنگ، نوع، طرح و همچنین نحوه اجرا داشته باشیم. سنگ فرش‌ پیاده‌رو باید به‌گونه‌ای انتخاب شوند که آب باران و برف را جذب نکنند؛ زیرا جذب آب باعث کاهش طول عمر سنگ فرش خواهد شد.

سنگ فرش پیاده رو
کفپوش پیاده رو

تاریخچه سنگ فرش کردن پیاده‌روها

در بازه تاریخ دقیقا مشخص نیست که از چه زمانی سنگ فرش کردن پیاده‌رو مرسوم شد؛ اما دلیل انجام این عمل برای همگان از قدیم تا به امروز مشخص است. قبل از اجرا سنگ فرش پیاده‌روچ در سطح شهر، مشکلات زیادی در هنگام رفت‌وآمد برای افراد اتفاق می‌افتاد.
برای مثال در هنگام بارش برف و باران پیاده‌روها تبدیل به گل زار می‌شد همچنین گردوغبار زیاد، صاف و یکدست نبودن جاده و پیاده‌ رو به دنبال خود مشکلاتی را برای رفت‌وآمد عموم مردم با گاری و اسب و… ایجاد می‌کردند. ازاین‌رو انسان‌ها تصمیم به سنگ فرش کردن پیاده‌رو ها گرفتند.
در قدیم تنها راه‌حل موجود برای این مشکل استفاده از سنگ طبیعی بود. چراکه غیرازاین ماده، مصالح ساختمانی دیگری در طبیعت برای استفاده وجود نداشت. انسان‌ها دست‌به‌کار شده و از سنگ‌های کف رودخانه‌ها باری انجام سنگ فرش پیاده‌ رو استفاده کردند.
اما امروزه با پیشرفت فنّاوری و ساخت ماشین‌آلات پیچیده، نه‌تنها استفاده از سنگ ساختمانی برای معابر کاهش نداشته، بلکه افزایش چشم‌گیری هم داشته است. به‌ویژه که سنگ‌های طبیعی تنوع بیشتری پیداکرده‌اند و می‌توان سنگ فرش‌های زیبایی را در سطح شهر به وجود آورد.

انواع سنگ فرش پیاده‌ رو

در پیدایش انواع سنگ فرش پیاده‌رو عواملی چند تأثیرگذار بودن‌اند. مثلاً سلیقه مختلف افراد، پیشرفت فنّاوری، ترکیب علم با مواد و مصالح ساختمانی و … . اینک در این مقاله برای شما چندین جنس از سنگ فروش‌های پرطرفدار آر توضیح خواهیم داد:

1-سنگ فرش آجری

آجر یکی از مصالح ساختمانی است که در اندازه‌های مشخص و با حرارت کوره ساخته می‌شود و در ساخت‌وسازهای کاربرد بسیار فراوانی دارد. برای آجرها با توجه به جنس مواد اولیه به سه دسته تقسیم می‌شوند: آجر رسی، آجر سیمانی، آجر ماسه آهکی؛ اما برای آجر کف‌پوش از آجر با جنس رس استفاده می‌شود.

ساده‌ترین راه برای سنگ فرش پیاده‌ رو و یا حیاط استفاده از سنگ فرش آجری است. مزیت این نوع سنگ فرش این است که با تمام فضاها خیابان و ساختمان تطبیق داده می‌شود. رنگ آجرهای استفاده‌شده معمولاً نارنجی و یا قرمز هستند. این رنگ‌ها فضای گرمی را به محیط می‌بخشد.

سنگ فرش پیاده رو
سنگ فرش پیاده رو

سنگ فرش آجری با آجر کارخانه یا آجر سنتی؟

آجر یکی از با قدمت ترین مصالح ساختمانی است. تولید آجر در قدیم به‌صورت سنتی و دستی تولید می‌شد. با پیشرفت فنّاوری و تلفیق علم با صنعت، امروزه آجرها در کارخانه جات تولید می‌شود. بااین‌حال اما بازهم آجر سنتی طرفداران خود را حفظ کرده است. آجرهای استفاده‌شده برای سنگ فرش پیاده‌ رو به دودسته سنتی (دست‌ساز) و کارخانه‌ای تقسیم می‌شود.
سنگ فرش آجری سنتی: در این نوع سنگ فرش آجری، آجرها در کارگاه و به‌صورت سنتی و دستی ساخته می‌شوند. آجرهای سنتی حس و حال طبیعی‌تری به فضا القا می‌کنند. این نوع آجرهای کف فرش که از خاک رس ساخته‌شده‌اند سنگیم تر هستند و بافت درشت‌تری نسبت به آجرهای کارخانه‌ای دارند. از معروف‌ترین انواع این نوع آجرفرش، آجرفرش قزاقی هستند. معمول‌ترین ابعاد سنگ فرش آجری سنتی اندازه‌های ۲۰ در ۲۰ است اما ابعاد مختلف 10 در 10 و 15 در 15 نیز تولید می‌شود.

سنگ فرش آجری کارخانه‌ای: جنس این نوع از سنگ فرش آجری از خاک رس است. ترکیب موجود در این نوع سنگ فرش از خاک شیل و یا در برخی از نسوزها برای ایجاد خاصیت نسوز بودن استفاده‌شده است. آجر سنگ فرش پیاده‌ رو کارخانه‌ای سبک‌تر از آجر سنتی است و طیف رنگی بیشتری دارد. همچنین مقاومت بالاتری دارد.

مزایای سنگ فرش آجری:

 • داشتن مقاومت بالا در برابر شرایط جوی
 • مقاوم در برابر رطوبت و جذب آب
 • کم‌هزینه، مقرون‌به‌صرفه اقتصادی
 • استحکام و استقامت بالای سنگفرش آجری

معایب سنگ فرش آجری:

 • وزن بالا کف‌پوش آجری، وزن زیاد این کف‌پوش در طبقات بالا مشکل‌زا است.
 • عدم یکنواختی و صافی کامل سطح زمین
 • سخت و سفت بودن کف‌پوش آجری و احتمال آسیب به پا، نامناسب برای محیط کودکان
سنگ فرش پیاده رو
کفپوش خیابان

سنگ فرش با سنگ طبیعی

سنگ طبیعی نوع دیگر از سنگ فرش پیاده‌ رو  است که به علت رنگ، کیفیت و ظاهر بی‌نظیرش، بسیار مورداستفاده قرار می‌گیرد. استفاده از سنگ، انتخابی عالی است؛ چراکه بادوام است و در برابر تغییرات شدید جوی (گرما و سرما) بسیار استحکام دارد.

در ادامه محبوب‌ترین انواع سنگ مناسب سنگ فرش پیاده‌روها را تشریح می‌دهیم:

سنگ فرش ماسه‌سنگ (sand ston):

ماسه‌سنگ تهیه‌شده از ته‌نشین شدن ماسه‌ها در کف رودخانه‌ها است. ماسه‌سنگ از پیوند دانه‌های سیلیس به دست می‌آید و جزو سنگ‌های رسوبی است. رنگ آن معمولاً سرخ، قهوه‌ای، ارغوانی و خاکستری می‌باشد.

سهولت استفاده از آن محبوبیت ماسه‌سنگ را افزایش داده است. جالب است بدانید از ماسه‌سنگ باری ساخت چاقوتیزکن استفاده می‌شود. ماسه‌سنگ را می‌توان تراشید و یا صیقل داد. ماسه‌سنگ مقاومت قابل‌اطمینانی دارد و می‌تواند وزن‌های سنگین را به‌خوبی تحمل کند.

با توجه به ویژگی‌هایی که از ماسه‌سنگ گفته شد و همچنین زیبایی خاصی که این نوع سنگ به دلیل طبیعی بودن دارد، گزینه خوبی برای سنگ فرش پیاده‌ رو باشد.

سنگ فرش خیابان
کفپوش پیاده رو

 سنگ فرش سنگ‌لوح (Tablet stone):

ترکیبات تشکیل‌دهنده سنگ‌لوح رسوب ریزدانه‌های گل‌ولای و بعضی مواقع خاکستر آتش‌فشان است. سنگ‌لوح یا اسلیت قدمت بسیار زیادی دارد بسیار زیبا و همچنین مقاومت و انعطاف‌پذیری فوق‌العاده بالایی دارد. سنگ‌لوح زیبایی خود را از طبیعت گرفته و باکمی تغییر در شکل ظاهری به یک ماده فوق‌العاده مقاوم در برابر آلاینده‌ها، حریق و رطوبت تبدیل‌شده است.

سنگ‌لوح کاربردهای بسیار زیادی در صنعت ساخت‌وساز دارد. در نمای ساختمان و حتی در ساخت سقف نیز کاربرد دارد. البته چون‌که این سنگ بسیار با دوانم است و طول عمر فراوانی دارد می‌توان در بسیاری از موارد دیگر نیز از آن استفاده نمود.

مقاومتی که این سنگ در برابر جذب آب دارد باعث شده که متر یال بسیار عالی برای سنگ فرش پیاده‌ رو باشد. همچنین زیبایی منحصربه‌فرد این سنگ باعث می‌شود فضای محل موردنظر دل‌نشین‌تر شود.

سنگ فرش سنگ گرانیت (Granite):

سنگ گرانیت نوعی سنگ آذرین درونی است. مواد تشکیل‌دهنده آن کوارتز، فلدسیات، میلکا و دیگر کانی های دیگر است. طیف رنگی این سنگ بسیار متفاوت است و رنگ‌های صورتی، خاکستری، طوسی، سیاه و … را در خود جای‌داده است. درواقع سنگ گرانیت از سرد شدن ماگما آتش‌فشانی به‌دست‌آمده است.
سنگ گرانیت یکی از سخت‌ترین و مقاوم‌ترین سنگ‌های طبیعی است. دقیقاً به همین علت است که این سنگ برای سنگ فرش مکان‌های پرتردد بسیار مناسب است. جالب است که بدانید سن گفرش اکثر مکان‌هایی مانند ساختمان‌های اداری، مترو، مجتمع‌های پر رفت آمد از سنگ گرانیت است.
از سنگ گرانیت در نمای ساختمان نیز استفاده می‌کنند. گرانیت یکی از محبوب‌ترین سنگ‌های چندین دهه اخیر است. از قدیم تا به امروز در فضاهای داخلی و خارجی از آن استفاده‌شده است؛ زیرا علاوه بر زیبایی بسیار مقاوم بوده و در برابر حریق و نفوذ آب و حتی ضربه‌های شدید استحکام بالایی دارد. با توجه به این موارد گزینه بسیار مناسبی برای کفپوش پیاده رو است.


مطالعه بیشتر :  ویژگی های موزاییک گرانیتی همراه با قیمت


کفپوش پیاده رو
سنگ فرش پیاده رو پازلی

سنگ فرش سنگ‌آهک (Limestone):

ماده‌ای رسوبی را که منشأ شیمیایی و زیستی دارد سنگ‌آهک می‌نامند. معمولاً تشکیل‌شده است از کرینات کبسیم و همچنین تمایل شدید به ترکیب شدن با فلزات دارد. کاربرد آهک در ساخت‌وسازها به همین علت کاهش داشته است؛ زیرا در مجاورت با آهن و فلز باعث خوردگی و پوسیدگی آن‌ها می‌شود.
کاربردهای مفید آهک در پی‌سازی ساختمان و بند گیری است. جالبت است بدانید گچ نوعی نرم از آهک است. البته که آهک انواع بسیار زیادی دارد مانند تراورتن، توفا، کوکینا و … که هرکدام کاربرد مختلف و مخصوص به خود رادارند. رنگ این سنگ سفید بوده و با توجه به ناخالصی که در آن ایجاد می‌شود تغییر رنگ می‌دهد.
سنگ‌آهک کاربردهای فراوانی دارد و در صنعت سیمان پزی، چینی‌سازی، شیشه‌گری، ذوب‌آهن، صنایع غذایی استفاده می‌شود. همچنین از سنگ‌آهک در سنگ فرش پیاده‌ رو ها به دلیل مقاومت بالایی که در برابر تحمل وزن دارد نیز استفاده می‌شود.


مطالعه بیشتر : موزاییک چیست؟انواع کاربرد موزاییک


سنگ فرش مرمر :

سنگ مرمر دارای خواص بسیار شگفت انگیزی است . شرایط نگهداری و تمیز کزدن ان بسیار ساده و راحت است .ماندگاری بسیار بالایی دارد و زیبایی خیره کننده ای را به شما ارائه می کند . زمانی که به عنوان سنگ فرش استفاده می شود این زیبایی بیشتر به چشم میخورد . میتوانید تایل های مرمر را به اشکال مختلف چیده و طرح های بی نظیری ایجاد کنید .

طرح و رنگ های سنگ مرمر متفاوت است و این سنگ قیمت نسبتا بالایی دارد .از این سنگ در بسیاری از مکان های ساختمان میتوان استفاده کرد و در برخی اوقات با تراش دادن و فرم بخشیدن به آن ، سنگ مرمر به نوعی وسیله برای تزئین منازل تبدیل می شود . کفپوش سنگ مرمر به دلیل خاص بودن و همچنین قیمت گران فقط در مناطق ویژه به عنوان کفپوش استفاده میشود . برای مکان های زیارتی مانند حرم مطهر امام رضا (ع) که تماما کفپوش آن از سنگ مرمر مرغوب است.

سنگ فرش قلوه‌سنگ:

قلوه‌سنگ‌ها یکی از زیباترین مصالحی هستند که می‌توان به‌عنوان سنگ‌فرش از آن‌ها بهره بگیرید. می‌توان آن‌ها را به شکل‌های منظم کنار هم چید. همچنین امکان چیدن به شکل نامنظم نیز وجود دارد. این بستگی به سلیقه شما دارد.

همچنین استفاده از سنگ‌های بزرگ کوچک در کنار هم باعث به وجود آمدن جلوه خاصی خواهد شد. از سنگ‌فرش قلوه‌سنگ بیشتر در باغ‌ها، پارک‌ها و حیاط پشتی منازل استفاده می‌شود. باکمی خلاقیت می‌توانید با استفاده از قلوه‌سنگ‌ها سنگ‌فرش بسیار خاص و بی‌نظیری ایجاد کنید.

قلوه‌سنگ‌هایی که برای سنگ‌فرش پیاده‌رو انتخاب می‌شوند انواع مختلفی دارند مثل: سنگ‌فرش رودخانه‌ای، سنگ‌فرش‌های قالبی، سنگ‌فرش پلکانی، سنگ‌فرش با سنگ‌های یک‌تکه و … . به دلیل اینکه این‌که سنگ یک متر یال طبیعی است استفاده از آن برای کف‌پوش پیاده‌رو زیبایی خاصی را به محیط القا می‌کند.

سنگ فرش خیابان
سنگ فرش خیابان با سنگ نامنظم

سنگ فرش کوارتیت

برای درک بهتر این که سنگ فرش کوارتزیت چطور سنگ فرشی است، در ابتدا تعریف کاملی از این نوع سنگ را ارائه خواهیم داد. این سنگ در اثر دگرگونی ماسه سنگ در اثر فشار و گرما بالا در لابه لای زمین به وجود می‌آید. سطح این سنگ زبر بوده و شکلی بلوری دارد. سفیدی این سنگ شباهت زیادی به  سنگ مرمر داشته اما مقاومت آن از سنگ مرمر بیشتر است. از این سنگ برای نمای بیرون، نمای داخلی و هم چنین سنگ فرش استفاده می‌شود.

یکی از بهترین نوع سنگ طبیعی است و در برابر سرما و گرما و همچنین مواد اسیدی استحکام بسیار بالایی دارد و طول عمر آن به دلیل همین ویؤگی های مثبت بسیار بالا است. قیمت این سنگ علاوه بر مزیت هایی که دارد بسیار مناسب و اقتصادی است.

مقایسه سنگ گرانیت و کوارتزیت

سنگ گرانیت یکی از محبوب ترین سگ های طبیعی در بین عموم است. رنگ و طرح هایی که سنگ گرانیت دارد به هیچ عنوان قدیمی نشده و هنوز هم بعد ازچندین سال استفاده در نمای ساختمان ها تازگی و زیبایی خود را حفظ کرده است.با استفاده از سنگ گرانیت در قسمتی از ساختمان خود (چه به عنوان کفچوش و یا در نما) می‌توانید با قیمت بهتری ساختمان خود را به فروش برسانید.

در مقابل سنگ کوارتزیت، محصولی مهندسی شده است. از این سنگ می‌توانید به عنوان صفحه کابینت و کانتر آشپزخانه استفاده کنید. زیبایی و درخشش این سنگ زیبایی خاصی به نمای داخلی شما خواهد بخشید. مقایسه مالی و قیمت سنگ گرانیت گران تر است و در این زمینه کوارتزیت گوی سبقت را دزدیده است.

مزایا سنگ کوارتزیت

 • متنوع در طرح و رنگ
 • زیبا و چشم نوار است ؛ خصوصا انواع سفید و روشن آن
 • شباهت زیاد به سنگ مرمر(در عین حال قیمت پایین تر)
 • استقامت بسیار بالا در برابر شرایط مختلف مانند شرایط جوی، اسیدی، بازی و هوازدگی
 • سازگار با محیط زیست
 • تخریب ناپذیری و دوام بالا
 • ماندگاری و طول عمر بلند مدت
 • چسبندگی مناسب
 • جذب آب کم
 • نگهداری آسان

سنگ فرش تراورتن :

یک نوع سنگ تزئینی است که از آهک متخلخل ساخته شده است. سنگ تراورتن از رسوب آب های معدنی در چشمه های آب گرم و رسوبات کف رودخانه ها به دست می آید. در سرتاسر این سنگ حفره های کوچیکی وجود دارند که زیبایی خاصی به این سنگ بخشیده است. تراورتن عایق حرارتی بسیار خوبی است و مقاومت قابل قبولی نیز دارد.

استفاده از سنگ تراورتن برای کف مزیت های بسیاری به همراه دارد. برای نمونه در آب و هوای گرم سنگ تراورتن باعث سرد شدن محوطه بیرونی می‌شود و گرمای محیط رابه خود جذب نمی‌کند. سنگ تراورتن یک سنگ شاهانه و لوکس است و برای دور استخر گزینه بسیار منحصر به فردی خواهد بود.

استفاده از سنگ تراورتن به عنوان سنگ فرش برای زیبایی بخشی به ساختمان از بهترین پیشنهادات است.

کف‌پوش آسفالت :

یکی دیگر از متداول‌ترین سنگ‌فرش‌های مورداستفاده در جوامع عمومی، آسفالت است. این متریال از ترکیب شن، ماسه و قیر ساخته می‌شود. سطح آسفالت به‌گونه‌ای نیست که بعد از بارندگی، لغزنده شده و باعث اختلال در رفت‌وآمد شود. شرایط نگهداری این متر یال بسیار ساده است و اسفالت به‌راحتی و تنها با آب قابل شست‌وشو می‌باشد.

سنگ فرش آسفالت ورودی ویلا
سنگ فرش آسفالت ورودی ویلا

اسفالت به‌راحتی شکل‌پذیر است و در محل پیچ‌ها و گوشه‌ها به‌راحتی قابل‌اجرا است. به‌سادگی و با سرعت‌بالا اجرا می‌شود، دوام و ماندگاری بسیار بالایی در بین کفپوش های بتنی دارد. دسته‌بندی اسفالت با توجه نوع کارکرد به شکل زیر می‌باشد:

 • اسفالت گرم
 • اسفالت سرد
 • اسفالت حفاظتی

محکم‌ترین و پرکاربردترین نوع آسفالت، آسفالت گرم می‌باشد. این نوع آسفالت با قیر ترکیب‌شده و به شکل گرم روی سطح موردنظر قرار می‌گیرد. بیش از 90 درصد مواد تشکیل‌دهنده آسفالت گرم، بتن و مصالح سنگی می‌باشد.

آسفالت خیابان
آسفالت خیابان

طراحی سنگ­فرش پیاده‌رو

زیبایی طاهری یکی از ویژگی‌های مهمی است که با چیدمان مختلف سنگ‌فرش می‌توان به آن دست پیدا کرد. با توجه به تنوع بسیار زیادی در انواع سنگ‌فرش طراح‌های بسیار زیادی برای انتخاب و اجرا برای طراحی وجود دارد. طراحی‌های خاص باعث می‌شوند که هویت خاصی به معابر و پیاده‌روها القا شود. به‌عکس هایی که در ادامه قرار دادیم توجه کنید.

انواع طراحی سنگ فرش پیاده رو
انواع طراحی سنگ فرش پیاده رو

 

چیدمان مختلف سنگ فرش خیابان
چیدمان مختلف سنگ فرش خیابان

ویژگی های سنگ طبیعی برای پیاده‌رو

با توجه به ویژگی‌های سنگ‌های طبیعی نمی‌توان از تمام انواع سنگ طبیعی به‌عنوان سنگ‌فرش پیاده‌رو استفاده کرد. سنگ مورداستفاده در معابر باید ویژگی‌های زیر را داشته باشد:

 1. تحمل وزن: سنگ طبیعی استفاده‌شده به‌عنوان کف‌پوش باید تحمل فشار را تا حد بالایی داشته باشد. از سختی متعادلی برخوردار باشد. در ترافیک بالا و عبور و مرور زیاد روزانه، دچار ترک‌خوردگی و آسیب نشود.
 2. تحمل شرایط آب و هوایی: توجه داشته باشید که سنگ فرش پیاده رو در معرض مستقیم بارش و نور خورشید قرار دارد. درنتیجه باید سنگ استفاده‌شده در این قسمت از مقاومت بالایی در برابر تغییرات شرایط جوی برخوردار باشد. همچنین در برابر باران های اسیدی نیز مقاومت بالایی داشته باشد.
 3. داشتن اصطکاک: بعد از بارش باران و برف معابر پیاده‌رو دچار لغزندگی خواهند شد. سنگ استفاده‌شده به‌عنوان کف‌پوش پیاده‌رو نه‌تنها باید لغزنده نباشد بلکه باید از لغزندگی بیشتر جلوگیری کند.

مقالات پیشنهادی :

 موزاییک پیاده رو

موزاییک پلیمری چیست؟

قیمت موزاییک پلیمری چقدر است؟

این نوشته در بلاگ ارسال شده است. این لینک مستقیم به این نوشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *