پرچین دور باغچه ای و دور درختی -کابرد و جنس پرچین

دور باغچه ای

پنل دور باغچه ای چیست؟

دور باغچه ای درواقع به مصالحی گفته میشود که به عنوان محافظ و جداکننده فضای سبز از دیگر فضاهای حیاط و باغ استفاده میشود . از این پنل در فضاهای بزرگتر مانند پارک ها و خیابان ها برای جداسازی چمن ها از پیاده رو ها استفاده میکنند. انواع متعدد و مختلفی از دور باغچه ای در حال حاظر تولید شده که تمامی سلیقه ها را پاسخ گو می باشد .

کاربرد و فواید این پنل ها بسیار زیاد بوده و برای حفاظت از گیاهان بسیار موثر هستند . همچنین جلوه خاص و زیبایی به حیاط ، باغ یا فضای مورد نطر شما میبخشد . با استفاده از دور درختی نظم و تقسیم ندی در محیط ایجاد میشود و این امر بسیار زیاد به شما در داشتن فضایی دلنشین کمک می کند. در ادامه به بررسی انواع و جنس های این پنل میپردازیم.

دور باغچه ای زیبا
دور باغچه ای چوبی

جنس پرچین دور باغچه

جنس پنل دور باغچه ای متنوع است. امروزه از مواد زیادی مثل ، بتن ، شیشه ، انواع سنگ ، چوب و حتی مواد دور ریختنی برای ساخت دور درختی استفاده میشود. قطعا انتخاب جنس بستگی به فاکتور های متعددی دارد . شما برای انتخاب جنس  باید در مرحله اول به نوع کاربری آن توجه کنید . اگر این پنل را برای حفاظت از باغچه انتخاب میکنید ، قطعا باید جنس محکمی مثل بتن داشته باشد .

یا اگر صرفا برای زیبایی و نظم بخشیدن به محیط از دور باغچه ای استفاده میکنید ، میتواند از جنس هایی مثل شیشه و چوب استفاده کنید . فاکتور دوم برای انتخاب جنس دور درختی ، شرایط آب و هوایی و همچنین نوع گیاهان موجود در باغچه شما است. اگر شرایط آب و هوای محل زندگی شما مرطوب و شرجی است ، استفاده از جنس چوبی اصلا مناسب نیست . زیرا در اثر رطوبت سریعا پوسیده شده و طول عمر کوتاهی خواهد داشت.

مورد بعدی در انتخاب جنس دور باغچه ای هزینه صرف شده برای این پنل است. هرچه قدر جنس پنل مرغوب تر باشد به همان نسبت قیمت پنل نیز افزایش خواهد داشت. در این مورد فرقی نمیکند که جنس شما شیشه باشد یا بتن ، تعیین کننده قیمت صرفا کیفیت است. به صرفه ترین از نظر اقتصادی استفاده از مواد دور ریختنی برای ساخت دور باغچه ای است. قطعا این کاهش هزینه دلیل بر زشتی یا زیبایی مصالح شما نیست. ممکن است شما بتوانید با کمترین هزینه به شیک ترین دور درختی دست پیدا کنید.

نکات اجرایی برای پنل دور درختی

در اجرا دور باغچه ای چند نکته وجود دارد که بسیار مهم بوده و حتما باید زمان اجرا رعایت شود. قطعا برای شما هم روشن است که اگر هزینه زیادی برای خرید دورچین باغچه کرده باشید اما نصب آن اصولی و درست پیش نرود ، عملا شما بیهوده هزینه کرده اید . در نتیجه رعایت نکات حین اجرای دور درختی حائز اهمیت بوده و برای دست یابی به نتیجه ای بی نظیر کمک کننده است.

نکته ای که قب از اجرا و حین خرید باید به آن توجه کنید ، ارتفاع پنل ها با توجه به نوع کاربری آن  است . ارتفاع آن باید متناسب با پیاده رو وخیابان باشد.ارتفاع های دور باغچه ای استاندار سازی شده و برای هر کاربردی ارتفاع تعریف شده ای موجود است. مثلا ارتفاع 45 سانتس متر برای جداسازی فضای سبز از پارک استفاده میشود .

مهم ترین نکته که حتما در اجرای پنل باید رعایت شود  ، انجام دادن صحیح زیر سازی است. زیر سازی باید به نحوی انجام شود که پی سازی نصب دور باغچه ای استحکام کافی را داشته باشد . خاک موجود در کف برای زیر سازی باید دارای تراکم 90 درصدی باشد. پس از زیرسازی نحوه چیدمان باید زوری باشد که پنل ها در یک راستا قرار بگیرند ، عقب یا جلو و یا کوتاه و بلند نباشند. همچنین استفاده از ملات مرغوب برای اجرا  بسیار مهم است.


مطالعه بیشتر :  سنگ فرش پیاده رو – جنس و انواع سنگ فرش


دور باغچه ای بتنی - چوبی
دور درختی بتنی – دور درختی چوبی

کاربرد پنل دور باغچه ای و دور درختی بتنی

این پنل ها راهی بسیار عالی برای حفاظت از باغچه و گیاهان شما است. علاوه بر حفاطت منجر به نظم و تقسیم بندی فضا شما خواهد شد و همچنین با به کاربردن اندکی سلیقه میتوانید فضای حیاط و یا باغ خودتان را به کلی تغییر دهید . از این پنل میتوان برای باغچه های حیاط ، دور درختان باغ ، جداسازی فضای سبز پارک از پیاده رو ، جداسازی فضای سبز از خیابان ها ، تفکیک فضای سبز از محل تردد در میدان ها و … استفاده نمود .

کاربرد فراوان این پنل باعث شده که توجه زیاد تولید کنندگان را بخود جلب کند . زیبایی که به ساختمان و محوطه میبخشد بسیار دلنشین است از همین رو بسیار متنوع در طرح و رنگ های محتلف تولید میشود. درواقع کاربرد اصلیو مهم این پنل در محوطه سازی فضاهای خارجی است . این پنل ها باعث جدا سازی فضاهایی مانند تفرجگاه ها ، بوستان ها ،بولوارها و بزرگراه ها ، جوی های آب از محل عبور و تردد اشخاص و پیاده رو میشود .

ویژگی های دور باغچه ای بتنی مرغوب

پنل مرغوب بتنی دارای چندین ویژگی شاخص است که به شرح زیر می باشد :

 • دارای جذب آب پایین باشد. این ویژگی باعث میشود در تمام شرایط آب و هوایی مقاومت کافی را داشته باشد و در برابر انجماد بسیار با استحکام باشد.
 • داشتن تراکم بالا . این ویژگی کمک کننده است به عدم جذب آب ، هرچه قدر تراکم بین ذرات بتن بیشتر باشد جذب آب بسیار کمتر خواهد بود.
 • مقاومت کششی بالا . این ویژگی به سبب مسلح شدن به فلز در پنل دور باغچه ای ایجاد می شود .
 • داشتن شرایط نگهداری ساده . این شرایط شامل پاکشوندگی سریع از آلودگی است. پنل ها باید به گونه ای باشند که سریع و با حداقل مواد شوینده پاک شوند.
 • تحمل فشار و ضربه بالا . این ویژگی وابسته به جنس مواد اولیه ساخت دور باغچه ای است . باید پنلی را تهیه کنید که از مواد مرغوب ساخته شده باشد.
دور باغچه ای با مواد دور ریختنی
دور باغچه ای با مواد دور ریختنی

انواع دور باغچه ای و دور درختی

 • عمودی شکل
 •  بتنی
 •  با استفاده از مصالح مختلف
 •  شییشه ای
 •  فلزی
 •  چوبی

کدام جنس پرچین دور باغچه ای بهتر است؟

نمی‌توان به جرات بیان کرد که کدام دور باغچه ای مناسب‌تر است و کدام یک مرغوب نیست؛ زیرا هر کدام از آنها اگر در محل درست نصب شده باشند کارایی بسیار خوبی از خود نشان می دهند. همچنین برای این که بتوان از دورباغچه ای به صئرت مفید در بلند مدت استفاده کرد باید تمام نکات اصولی را در هنگام اجرا رعایت کرد.

برای مثال از دورباغچه ای شیشه ای در مکان های پر رفت و آمد و یا مکان‌هایی که امکان عبور ماشین آلات وجود دارد نباید استفاده کرد. درست است که این پرچین ها مقاومت خوبی دارند اما در برابر ضربه وارد شده ناشی از اتومبیل قطعاً نمی‌توانند که استقامتی همچمون دورباغچه ای بتنی داشته باشند. پس این مهم نیست که جنس انتخابی شما کدام یک می باشد. شما باید قبل از انتخاب جنس دورباغچه ای به کاربری خود دقت کنید.

هر کدام از دوردرختی ها و دورباغچه ای ها اگر در محل درست و متناسب قرار بگیرند کارایی بسیار عالی خواهند داشت؛ مثلا پرچین های چوبی برای مکان هایی که بارندگی زیادی دارند مناسب نیستند؛ زیرا چوب آب را به خود جذب کرده و خیلی سریع پوسیده میشود. پس یکی از راهکارهایی که شما میتوانید به یک دورباغچه ای مرغوب دست پیدا کنید شناسایی درست محیط و کاربری پروژه شماست.

دور باغچه ای با دیوار گابیون

گابیون قفسی توری مانند است که داخل آن از قلوه سنگ ها پر شده است. کاربرد های مختلفی دارد مانند : سد سازی ، جاده سازی ، ایجاد دیواره حفاظتی، فنس و حصار دور باغچه . این نکته را هم باید ذکر که که دیوار گابیون بسیار زیبا بوده و جلوه بی نظیر به نمای ساختمان می بخشد.

ارتفاع توری های گابیون بین 1 الی 4 متر است و با استفاده از مفتول های 2 الی 3 میلیمتری شبکه بندی شده و چشمه های 5*6 و 8*10 را ایجاد می کنند. اصطلاح دیگری که به جای دیوار گابیون استفاده می شود، تور سنگ است که دقیقا اشاره به نوع ساختار دیوار گابیون دارد .

استفاده از دیوار گابیون کم هزینه بوده و با این هزینه کم زیبایی خاص و چشمگیری را به ساختمان شما میبخشد. از دیوار گابیون با ارتفاع بالاتر، نیز می توان به عنوان دیوار جداکننده حیاط از خیابان نیز استفاده نمود. از این سازه به اشکال مختلف میتوان بهره مند شد ، در پارک ها و مناطق عموئمی به شکل نیمکت می توان از آن استفاده کرد.

پرچین دور باغچه ای - گابیون
پرچین دور باغچه ای – گابیون

قیمت پرچین دورباغپه ای

فیمت های پنل های دورباغچه ای به عوامل مختلفی بستگی دارد از جمله: جنس، نوع پنل، ابعاد، مواد اولیه، کیفیت و …. .همانطور که مشخص است برای محافظت از باغچه می‌توان از موارد بسیار زیادی استفاده کرد. اما مقصود از سایت موزاییک یاب پنل های بتنی دور باغچه ای است.

پنل های دورباغچه ای قیمت های متفاوتی دارند و شما برای دستیابی به قیمت نهایی و قطعی باید نوع پنل خود را مشخص کنید و به فروشنده اعلام کنید. تنوع در طرح و رنگ باعث شده که طبقه بندی های متفاوتی برای قیمت پنل دور باغچه ای در بازار وجود داشته باشد.

معمولا و تقریبا هر متر مربع دورباغچه ای از 35 هزار تومان تا 250 هزار تومان نوسان دارد. این اختلاف قیمت هم به دلایلی است که پیش‌تر ذکر کردم. در خرید خود حتما دقت کافی را به کار ببرید و در مرحله اول حتما نیاز سنجی دقیق را انجام دهید تا در نهایت پنلی را خریداری کنید که مناسب شما و پروژه شما باشد.

پرچین دور باغچه ای
دو باغچه ای بتنی

پنل دورباغچه ای سیمانی

استفاده از تایل های بتنی یکی از رایج ترین انواع دور باغچه ای است. با استفاده از بتن می توان طرح ها و ابعاد مختلف را برای حفاظ دورباغچه ای تولید کرد. مقاومت بتن نیز یکی از دلایلی است که این ماده را به محبوب ترین ماده ساختمان تبدیل کرده است. می‌توان رنگ بتن را با استفاده از پیگمنت های رنگی تغییر داد. برای استفاده در اطراف باغچه قطعا رنگی بودن بتن بی تاثیر بر زیبایی نخواهد بود.

بتن ماده ای است که به صورت فراوان در سراسر کشور پیدا می شود. قیمت آن نیز مقرون به صرفه بوده و مطابق با طول عمر طولانی که دارد صرفه اقتصادی را برای مصرف کننده به همراه دارد. در اکثر پارک ها و مناطق عمومی و بوستان ها با استفاده از بتن مرز بین فضای سبز و پیاده رو مشخص شده است.

برای منازل نیز پنل های سیمانی دور باغچه ای کاربرد دارد. اما اکثرا برای باغ ها از ترکیباتی مثل چوب های ایستاده و با فنس های فلزی استفاده میشود که هم ارتفاع بلندتری دارند و هم فضای پشت سر پنل بهتر نمایان خواهد شد. معمولا پنل های سیمانی ارتفاع زیادی ندارد و برای ایجاد دیواره جداکننده باغ و باغچه از خیابان مناسب نیستند.

تزئین دورباغچه با آجر

یکی از مواردی که برای دور باغچه ای استفاده می شود و از قدیم الیام مرسوم بوده است، استفاده از آجرهای سنتی و یا قزاقی به عنوان پنل دورباغچه ای. معمولا زمین دور باغچه را کمی گود کرده و آجرها را به شکل عمودی و کمی شیب دار و مایل، روی هم قار می‌دهند. از کنار هم قرار دادن آجر ها به این شکل در اطراف باغچه در نهایت حصاری ساده از آجر ساخته می شود.

استفاده از آجر به این شکل توصیه نمی‌شود، زیرا استحکام کافی را ندارد و نهایت طول عمر این آجر ها یک سال خواهد بود. به دلیل این که زیر سازی خاصی برای اجرا آن استفاده نشده. موضوع بعدی این که خود آجر جذب آب دارد و به مرور زمان و با آبیاری مداوم باغچه آجر ها رفته رفته از بین خواهند رفت. مورد بعدی این که ارتفاع بسیار کمی را برای حصار دورباغچه ای دارند و امکان ورود حیوانات مثل مرغ و خروس و… به داخل باغچه وجود دارد.

امروزه از متریال های جدیدتری برای اجرای دور باغچه ای استفاده می‌شود. اما به علت سنتی بودن و زیبایی که آجر به فضاهای قدیمی می‌بخشد همچنان طرفداران خود را حفظ کرده و با دیگر متریال ها رقابت می کند.

خرید موزاییک
خزید موزاییک

پرچین بتنی

پرچین بتنی محصولی بتنی است که امروزه با روش‌های مختلفی به تولید می‌رسد. یکی از مهم‌ترین پرچین‌های بتنی می‌توان به پرچین بتنی پلیمری اشاره کرد، این نوع پرچین بتنی به دلیل افزودنی‌های بتنی، محبوبیت فراوانی را به دست آورده است. پر چین‌های بتنی از محصولاتی با استفاده بالا هستند که معمولاً جهت زیباسازی، حصارکشی باغچه، آلاچیق‌ها و انواع محوطه‌سازی‌ها استفاده می‌شود. معمولاً پرچین بتنی به روش ویبره‌ای به تولید می‌رسند پرچین بتنی به‌عنوان جداکننده فضای سبز از محل تردد و روفت و آمد استفاده می‌شوند، به همین دلیل به پرچین بتنی معروف شده‌اند.

پرچین دور باغچه ای
دورباغچه ای مستطیلی

مزایای پرچین بتنی

به علت وجود افزودنی‌های بتنی، پرچین بتنی در برابر گرما و سرما مقاومت بسیار بالایی برخوردار است. افزودنی‌های بتنی به پرچین بتنی اجازه می‌دهند که جذب آب توسط پرچین بتنی بسیار کم شود و در برابر فشار هوا و دمایی مقاومت داشته باشد. دلیل مقاومت پرچین بتنی در برابر فشار هوا، وجود میل‌گردهای آج‌دار داخل آن است که پرچین بتنی را بعلاوه بر مقاومت در برابر هوا، در برابر ضربات هم نیز مقاوم ساخته است.پرچین بتنی از وزن سبکی برخوردار است باعث سهولت در حمل‌ونقل می‌شود. تنوع در طرح‌بندی و قابلیت رنگ‌پذیری از ویژگی‌های جذاب پرچین بتنی است.

پرچین دور باغچه ای
دور باغچه ای طرح دار – دور باغچه ای ساده

معایب پرچین بتنی

معایب پرچین بتنی تنها در حساسیت در حمل‌ونقل می‌باشد، به دلیل حساسیت خریداران و شکل و طرح‌های فانتزی امکان آسیب‌دیدن در هنگام بارگیری و تخلیه بار و ممکن است دچار لب‌پریدگی شود.

پرچین دور باغچه ای
دور باغچه ای پلکانی

روش نصب دور باغچه‌ای

متریال پرچین دور باغچه ای عبارت‌اند از: شن، ماسه شسته شده، سیمان، پگمنت، رزین سنگ مصنوعی و… استفاده از زرین سنگ مصنوعی در متریال و ساخت پرچین دور باغچه ای استحکام بسیار مناسبی بعد از نصب به پرچین بتنی می‌دهد. نصب اصولی پرچین بتنی یکی از مراحل مهمی می‌باشد که در ادامه به توضیح آن می‌پردازیم.

1.در این مرحله به اندازه یک بلوک بتنی از سطح زمین، کنده می‌شود.

2.در مرحله دوم نصب پرچین بتنی در محل کنده شده، بلوک های پایه قرار می‌‌گیرند. توجه داشته باشید که ناحیه باز بلوک ساختمانی به سمت بالا باشد.

3.سپس در اطراف بلوک ها بتن ریزی می‌کنند

4.بعد از محکم شدن بتن ها، پایه های پرچین بتنی را در قسمت های باز بلوک قرار می‌دهند.

سپس از تراز پرچین بتنی ها اطمینان حاصل می‌کنیم و در ناحیه باز بلوک ها که پایه های پرچین بتنی قرار گرفته است بتن ریخته می‌شود و بعد از 24 ساعت پرچین بتنی به درستی نصب شده است.

مقالات پیشنهادی :

این نوشته در بلاگ ارسال شده است. این لینک مستقیم به این نوشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *