موزاییک واش بتن | موزائیک واش بتن | مزایا و معایب | روش های اجرا | قیمت

موزاییک واش بتن چیست؟ | مزایا و معایب - روش های اجرا - قیمت

موزاییک واش بتن یکی از انواع کفپوش‌هایی است که محبوبیت زیادی دارد. نتیجه کف‌سازی با موزاییک واش بتن بسیار طبیعی و زیبا است. به همین دلیل مورد توجه هر نوع سلیقه‌ای قرار می‌گیرد. شما در هر ابعادی می‌توانید از این نوع کفپوش استفاده کنید و از منظره زیبای آن لذت ببرید. مهم نیست شما طراح مناظر نباشید مهم این است که شما فردی با سلیقه و هنرمند هستید و بدون شک به نوعی می‌توانید از کف‌سازی واش بتن استفاده کنید.

موزاییک واش بتن در واقع بتن شسته است که به عنوان کفپوش مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نوع کف‌سازی به دلیل طبیعی بودن محبوبیت زیادی داشته و در هر نوع محیطی استفاده می‌شود. در تولید بتن شسته از مواد و ترکیباتی با نسبت‌های معینی استفاده می‌شود. در ادامه با این نوع کف‌سازی بیش‌تر آشنا می‌شویم.

موزائیک با چه ترکیباتی تولید می‌شود؟

موزائیک با ترکیبات خاص و معینی تولید می‌شود. البته ممکن است برخی از تولیدکنندگان مواد مورد نظر را با نسبت‌های مختلفی به کار ببرند. اما معمولا میزان این نوع ترکیبات یکسان است. در کفپوش بتن شسته از مواد اولیه‌ای مانند سیمان، سنگدانه‌های طبیعی و معدنی، رنگ‌های طبیعی، انواع چسب بتن استفاده می‌شود. البته گاهی افزودنی‌های خاصی در بتن این نوع کفپوش به کار می‌رود. این نوع افزودنی مانند فوق روان‌کننده‌ها به نام کربوکسیلات هستند که استفاده از آن در طرح‌ها و رنگ‌های مختلف در کف‌سازی بتن شسته به وفور دیده می‌شود.


مقاله پیشنهادی: موزاییک چیست؟ انواع موزاییک


موزاییک واش بتن | موزائیک واش بتن | قیمت
موزائیک واش بتن

انواع موزاییک واش بتن

موزاییک واش بتن درجا

این نوع موزاییک در گذشته به دلیل عدم دسترسی به دستگاه‌های امروزی مرسوم بوده است. برای تولید کفپوش بتن شسته درجا مواد را درون قالب‌هایی در مکان مورد نظر می‌ریختند. سپس با استفاده از فشار آب سیمان اضافی را تا نمایان شدن سنگدانه‌ها می‌شستند.

موزاییک بتن شسته ویبره

این نوع موزاییک ها کاربرد خیلی زیادی را در کشورهای اروپایی نظیر آلمان و ایتالیا دارد, در طول انجام این پروسه برای تولید موزاییک به هیچ عنوان بر روی موزاییک فشاری وارد نمی شود. در این روش از روش های موزاییک سازی جهت یکنواخت کردن موزاییک ها از دستگاه های لرزاننده استفاده می شود.

موزاییک بتن شسته پرسی

یکی از روش های موزاییک سازی روش پرسی است. این موزاییک ها از دو لایه تشکیل شده است در صورتی که موزاییک هایی که با استفاده از روش ویبره ای یا لرزشی می باشد از یک لایه تشکیل شده است. در این روش از دستگاه های پرس جهت ایجاد تراکم در سیمان استفاده می شود.

موزاییک بتن شسته آنتیک

این نوع کفپوش را با استفاده از مواد و تجهیزات خاصی تولید می‌شود. در واش بتن آنتیک از سنگدانه‌هایی زیبا و یکدست استفاده می‌شود. به طور کلی در بتن شسته آنتیک موادی به کار می‌رود که با استانداردهای بالایی انتخاب شده است.

موزائیک واش بتن در چه ابعاد و ضخامتی تولید می‌شود؟

موزاییک واش بتن در ابعاد مختلف و متنوعی تولید می‌شود که البته ابعاد بستگی به کارخانه تولیدکننده دارد. ابعاد این نوع کفپوش معمولا 30*30، 40*40، 50*50 و 30*60 است. با این وجود شما می‌توانید ابعاد مورد نظر خود را در شرکت‌ها و کارخانه‌های خاصی سفارش دهید. ضخامت این نوع کفپوش در حدود 4 الی 5.4 سانتی‌متر است. در بیش‌تر مواقع سطح رویه دارای برجستگی حاصل از قرارگیری سنگ‌ها می‌باشد. البته سطح رویه می‌تواند به صورت یکنواخت نیز تولید شود و انتخاب برجسته بودن یا نبودن به عهده خود شما است.


مقاله پیشنهادی: موزاییک پلیمری چیست؟ مزایا و معایب | قیمت


موزاییک واش بتن | موزائیک واش بتن | مزایا و معایب
موزاییک واش بتن

روش های تولید موزاییک | واش بتن

کفپوش بتن به دو روش تولید می‌شود. در روش اول که به آن روش ویبره نیز گفته می‌شود مواد اولیه مورد نظر را در قالب‌های پلاستیکی با یکدیگر مخلوط کرده و از روی میز ویبره می‌گذرانند. سپس قالب‌ها را به مدت 24 ساعت در داخل اتاق بخار قرار می‌دهند و بعد بتن را از درون قالب درمی‌آورند. در نهایت با واتر جت و برس‌های فلزی مخصوص بتن اضافی را از دور سنگ‌ها می‌زدایند و کفپوش بسیار زیبایی را تولید می‌کنند.

روش دوم تولید موزاییک واش بتن به نام روش پرسی است. در این روش بتن را به صورت لایه‌ای در قسمت زیرین قالب مخصوص می‌ریزند و زیر میز پرس قرار می‌دهند. روی لایه زیرین ملات سیمانی ریخته و سپس با به کارگیری خاصیت پرس موزاییک دو لایه‌ای تولید می‌کنند که لایه زیرین همان بتن و لایه رویه سنگدانه است. سپس موزاییک دو لایه تولید شده را در داخل اتاق بخار قرار می‌دهند.

البته موزاییک واش بتن را در سال‌های اخیر با توجه به پیشرفت تکنولوژی و دستگاه‌های مختلف با روش جدیدتری تولید می‌کنند. در این روش ابتدا مواد اولیه را در داخل قالب‌های مخصوصی قرار می‌دهند. بهتر است جنس قالب‌ها پلاستیکی یا فلزی باشد و از قالب چوبی و به طور کلی قالب‌هایی که جذب آب دارند نباید استفاده کرد. سپس مواد را از روی میز ویبره عبور می‌دهند. افزودنی فوق روان‌کننده‌ای که درون بتن وجود دارد باعث می‌شود هوای بتن خارج شده و نتیجه کار متراکم‌تر شود. بتن شسته را در درون اتاق بخار قرار می‌دهند، این کار آن را مقاوم‌تر می‌کند. سپس واش بتن تولید شده با استفاده از فشار آب و برس‌های مخصوص ساب می‌زنند. در تولید این محصولات باید توجه کنید که از سنگ‌های با دوام و زیبا استفاده کنید تا بهترین نتیجه را داشته باشید.

موزاییک واش بتن | موزائیک واش بتن
موزاییک واش بتن رنگی

ویژگی‌های بهترین موزائیک واش بتن:

 • موزائیک واش بتن اگر به خوبی تولید شده باشد باید در تمام طول ضخامت آن سنگدانه‌ها را مشاهده کنید.
 • موزائیک واش بتن شسته ولی به خوبی تولید شده باشد در هنگام شکستن بتن و سنگ با هم می‌شکنند. این حالت به دلیل عیار مناسب بتن، چسب بتن مناسب و افزودنی‌های مناسب رخ می‌دهد. یعنی در این واش بتن از هر نوع موادی دقیقا به اندازه کافی وجود دارد و هر فرآیندی در مدت زمان و شرایط مناسبی انجام شده است.
 • ویژگی دیگر عدم وجود حباب آب در هنگام برش زدن بتن در حالت‌های طولی و عرضی است. وقتی در این بر‌ش‌ها حباب آب وجود ندارد یعنی فرآیند ویبره به خوبی انجام شده است. وجود حباب آب مقاومت بتن را کاهش می‌دهد.

مقاله پیشنهادی: روش های تولید انواع موزاییک


موزائیک واش بتن در چه مواردی کاربرد دارد؟

موزاییک واش بتن در موارد زیادی کاربرد دارد. مثلا از این نوع کفپوش در پیاده‌رو، پارکینگ، استخر، پارک، فضای سبز و غیره استفاده می‌کنند. البته در کف‌سازی با واش بتن باید به انتخاب رنگ، طرح و الگوی چینش موزاییک‌ها توجه کنید. هم‌چنین می‌توانید از چراغ‌های تزیینی نیز در بین این نوع کفپوش‌ها استفاده کنید.

موزاییک واش بتن | موزائیک واش بتن | مزایا و معایب
واش بتن چیست؟

مزایای موزاییک واش بتن چیست؟

 •  در برابر تغییرات دما و گرما و سرما از مقاومت بالایی برخوردار است.
 • در مقابل یخ‌زدگی و ترک مقاوم است.
 • مقاومت فشاری در این نوع کف‌سازی تا حد زیادی بالا است.
 • سنگدانه‌ها با نسبت مناسب و یکسانی در سطح موزاییک قرار گرفته‌اند.
 • امکان جدا شدن سنگدانه از بتن تقریبا وجود ندارد و این کار به دلیل چسبندگی بالای بتن موجود به سختی انجام می‌شود.
 • میزان لغزش به روی کف‌سازی بتن شسته بسیار کم است.
 • رنگ‌های متنوع و زیبای آن انتخاب را برای شما آسان کرده است.
 • اجرای کار راحت است و نیاز به مهارت و دستگاه خاصی ندارد.

موزاییک واش بتن ساب خورده

موزاییک ساب خورده درواقع به موزاییکی گفته میشود که توسط چرخیدن ساب بر روی سطح رویین، ناهماهنگی های سطحی را از دست داده باشد. با ساب زدن می‌توان سیاهی ها و ضایعاتی ک بر سطح موزاییک وجود دارد را از بین برد. علاوه بر این عمل کفسایی و ساب زدن مقاومت موزاییک نیز افزایش پیدا می‌کند. موزاییک های واش نیز با استفاده از ساب زدن مقاومت بیشتری به دست می اوردند.

هنگام ساب زدن رزینه هم انجام می شود که بسیار در افزایش مقاومت موزاییک واش بتن تاثیر گذار است. رزینه باعث می‌شود که جذب آب در موزاییک به ‍‍‍پایین ترین حد برسد. ساب زدن یک عمل حرفه ای است و باید توسط افرادی صورت بگیرد که تخصص و مهارت در این زمینه را دارند. زیرا میزان بیش از حد ساب زدن ممکن است برای موزاییک آسیب زننده باشد و یا شکل و فرم آن را تغییر دهد. موزاییک واش بتن ساب خورده یکی ار محکم ترین نوع موزاییک است.

البته ساب زدن موزاییک ها کاربرد دیگری نیز دارد‍،تعویض کفپوش قدیمی قطعا هم دردسر زیادی دارد و هزینه بر است. شما میتوانید با استفاه از ساب زدن موزاییک های قدیمی خود را تعمییر کنید و چندیدن سال به عمر مفید آن ها بیفزایید. کف‌سابی و یا ساب زدن به صورت کلی عملی است که لایه رویی موزاییک قدیمی (که کثیف شده و چرک گرفته) یا موزاییک جدید (که دارای ضایعات است) را به سطحی صاف ،براق و متناسب تبدیل می کند.

رنگ بندی مختلف موزاییک پلیمری
رنگ بندی مختلف موزاییک واش بتن

برخی از ویژگی های واش بتن ساب خورده

 • تک لایه بودن(سطح رویه تا انتها سنگ دانه)
 • سطح رویه ساب خورده
 • تراکم یک دست و یک نواخت سنگ دانه
انواع موزاییک واش بتن
انواع موزاییک پلیمری

ترکیب واش بتن با چمن

نصب چمن مصنوعی بین واش بتن ها می تواند زیبایی  مورد نظرتان را بسیار زیاد کند. اما اجرا و نصب چمن مصنوعی به صورت نواری در میان سطوح سخت و سنگی نیز کار بسیار سختی است. اما اگر درست نصب نشود منظره زشت میشود.
در واقع قبل از این که چنین پروژه ای انجام شود، باید پروسه و مراحل اصلی آن از قبل مشخص شود. قیمت چمن مصنوعی بین موزاییک به شرطی اقتصادی خواهد بود که همه چیز مطابق با برنامه ریزی قبل پیش رود، در غیر این صورت فقط پول خود را دور می اندازید.
گروه ایناب ارائه چمن های مصنوعی با کیفیت و ماندگار، می تواند پروسه نصب چمن مصنوعی بین موزاییک را با کادر مجرب و متخصصی که دارد، به سهولت و باموفقیت به پایان برساند.

مزیت های واش بتن با چمن

 • اگر چمن بکارید باید مداوم آبیاری کنید اما چمن مصنوعی احتیاجی به آبیاری ندارد
 • مقاومت بالا
 • مقاومت در برابر یخ بندان و گرمای شدید.

معایب واش بتن با چمن

تنها عیبی که میتوان از چمن مصنوعی در بین واش بتن گرفت، اینکه اکسیژن تولید نمیکند و مانند چمن در روز های گرم محوطه را نمی‌تواند خنک کند.

طرح واش بتن

با توجه به انواع مصارف واش بتن، تولید ان در طرح‌ های مختلف و ابعاد و اندازه های مختلف انجام میشود.

امروزه از واش بتن علاوه برای استفاده به انواع کف پوش، بلکه برا زیبایی و تزئین مکان باز نیز استفاده می‌شود ، واش بتن ها نسبت به موزائیک ها استحکام و مقاومت بالای برخوردار و اصطکاک خوبی دارد که دلیل این ویژگی ها جنس خاصی دارد است.

هم چنین واش بتن به دلیل ضخامتی که دارد، برای فضاهایی مثل مجتمع های مسکونی، پیاده رو ها و بام و… بسیار مناسب است، چون استحکام خوبی داشته و زود شکسته یا آسیب خورده  نمی‌شود.

ابعاد متفاوت موزاییک واش بتن
ابعاد متفاوت موزاییک
این نوشته در بلاگ ارسال شده است. این لینک مستقیم به این نوشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *